مدیر کل گمرک بازرگان گفت در مجموع طی هفت ماهه امسال ارزش ترانزیت خارجی ۹۲۵ میلیون دلار بوده و ۶۲ میلیون دلار نیز به گمرکات داخلی ترانزیت کالا داشتیم

مدیر کل گمرک بازرگان گفت در مجموع طی هفت ماهه امسال ارزش ترانزیت خارجی ۹۲۵ میلیون دلار بوده و ۶۲ میلیون دلار نیز به گمرکات داخلی ترانزیت کالا داشتیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجتبی بازگیر با اشاره به آمار عملکرد گمرک بازرگان در 7 ماهه سال 99 گفت: در این مدت بالغ بر 135 میلیون دلار صادرات صورت گرفته که وزن آن 53 هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن کاهش 43 درصد افت کرده است.

مدیرکل گمرک بازرگان در مورد صادرات سایر گمرکات از بازرگان گفت: 1 میلیارد و 939 میلیون دلار صادرات انجام شده که وزن آن 366 هزار و 556 تن بوده است.

این مقام مسئول در مورد عملکرد حوزه واردات گفت: در این مدت 203 میلیون دلار کالا به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 49 درصد و ارزش 46 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بازگیر گفت: در مجموع ارزش ترانزیت خارجی 925 میلیون دلار بوده و 62 میلیون دلار نیز به گمرکات داخلی ترانزیت کالا داشتیم.

مدیرکل گمرک بازرگان علت اصلی افت ترانزیت و صادرات و واردات را شیوع کرونا در کشورهای دنیا و وضعیت اقتصادی دانست و افزود: در هفت ماهه جمع کل تردد کامیون و تریلر و اتوبوس و سواری 78 هزار و 120 دستگاه ثبت شد. میانگین روزانه 360 دستگاه کامیون و تریلر از گمرک بازرگان تردد دارند.

بازگیر در مورد درآمدهای گمرک بازرگان گفت: با توجه به افت صادرات، واردات و ترانزیت ناشی از شیوع ویروس کرونا 35 درصد افت درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل 98 مشاهده می‌شود و به 158 میلیارد تومان رسیده است.

محصولات پتروشیمی شامل انواع روغن صنعتی و موتور، پارافین، گریس، محصولات نباتی، محصولات کشاورزی شامل هندوانه، خربزه، انگور، بادام زمینی، سیر، خرما، میوه خشک شده، سیر و عصاره شیرین بیان، سبزیجات، شاخ و برگ سیب، محصولات سنگی، اشیا سرامیکی و شیشه‌ای، قراضه و ضایعات آهن و فولاد محصولات نساجی از جمله آنها است.

از سوی دیگر وسایل مکانیکی و قطعات، ماشین آلات و دستگاههای برقی مصنوعات چدن آهن و فولاد، مواد پلاستیکی، عصاره رنگ و مرکب، وسایل نقلیه زمینی، پارچه، مصنوعات گلدوزی و قلاب دوزی، آلومینیوم و مصنوعات آن کائوچو، نیکل، فلزات معلولی، سنگ فلز جوش و سایر اقلام را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.