بازرسی کالا

امروزه با توجه به رشد تجارت جهانی و مبادلات کالا بین کشورهای جهان و از بین بردن ریسکهای احتمالی در امور خرید کالا و اطمینان به کیفیت کالای خریداری شده، همچنین انجام تعهدات مذاکره شده در قرارداد‌های تجاری که به امضا، طرفین معامله (خریدار و فروشنده) شده است نیازمنداست از مجموعه عوامل مختلفی بین این معامله استفاده گردد. مانند: بانکها، شرکتهای بیمه، شرکتهای حمل نقل بین المللی و داخلی، فورواردرها، شرکت‌های بازرسی کننده کالا و شرکتهای بازرگانی معتبر دارای مجوز واردات و صادرات، شرکت‌های حق العملکاری گمرکی و…
لذا جهت صحت؛ سلامتی کالا و تطیق واردات فنی درج در قراردادهای تجاری و اخذ گواهینامه‌های کیفیت و کمیت کالا نیاز است کالای سفارش داده شده حین تولید یا قبل از بارگیری و ارسال توسط شرکت‌های بین المللی مورد تایید وزارت بازرگانی و گمرکات کشور مقصد بازرسی گردد و گواهینامه مورد نیاز صادر گردد.
در حال حاضر با توجه به قوانین گمرکی ایران؛ بخشی از کالاهای مشمول دریافت استاندار اجباری میباشد که با مراجعه به کد تعرفه کالا میتوان نوع

گواهی مربوطه را مشخص نمایید و از شرکتهای بازرسی درخواست نمایید که این گواهینامه را بعد از اتمام تولیدکالا و قبل از بارگیری برای شما صادر نمایند.

همچنین در صورت عدم نیاز به گواهینامه استاندار اجباری؛ در صورت عدم شناخت کافی از تولیدکننده یا نداشتن نماینده‌‌ای در کشور مبدا پیشنهاد میشود جهت از بین بردن ریسکهای احتمالی مانند عدم تطابق کالا از نظر فنی یا کمیتی و بسته بندی با موارد توافق شده با فروشنده از خدمات شرکت‌های بازرسی کالا در این امر استفاده نمایید.
به طور کلی خدماتی که شرکت‌های بارزسی کالا میتوانند به مشتریان خود ارائه دهند شامل موارد ذیل میگردد:
  • بازرسی کالا در کلیه گذرگاه‌های ورودی و گمرکات
  • توانایی بازرسی کالا در محل مورد درخواست خریدار یا فروشنده کالا
  • بازرسی انواع ماشین آلات و تجهیزات وارداتی پس از نصب در کارخانه
  • صدور گواهینامه‌های تایید کالا به درخواست بانک و حواله بانکی (LC)
  • صدور گواهینامه‌های انطباق کالاهای مشمول استاندرد اجباری (VOC، COI) صدور گواهینامه‌های تایید کالاهای صادراتی
  • صدور گواهینامه‌های تایید کالاهای موضوع اسناد اعتباری ریالی
  • صدور گواهینامه‌های تایید کالا به درخواست خریدار
  • تعیین میزان خسارت وارده به کالاهای وارداتی
  • تعیین ارزش محموله‌های وارداتی وتایید قیمت پرفورما

لازم است زمان تعیین شرکت بازرسی کالا شرکتی را انتخاب نمایید که مورد تایید سازمان استاندارد کشور مقصد باشد. برای اطلاع بیشتر میتوانید به روی این لینک کلیک نمایید.

برای آشنایی بیشتر از اصطلاحات رایج و انواع بازرسی کالا شرح مختصری ارائه میگردد.

گواهی بازرسی کالا (کمی و کيفی)

Certificate of inspection (COI)

گواهی بازرسی کالا اين گواهي بيان مي دارد كه كالا از لحاظ كمي، كيفي و بسته بندي با شرايط موجود در پرفورما مطابقت دارد که توسط شرکتهای بازرسی کننده صادر میگردد .

تاییدیه انطباق کالا

Verification Of Conformity (VOC)

تاییدیه انطباق کالا – گواهي انطباق كالا به استاندارد مورد نظر را گویند که توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و یا شرکتها و موسسات مورد تایید آن صادر میگردد.

بازرسی کالا در مبدا

Pre- Shipment inspection (PSI)

باتوجه به الزام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کلیه کالاهای وارداتی موضوع اسناد اعتباری می‌بایست توسط شرکت‌های بازرسی مورد بازرسی و ارزیابی قرار گیرند. علاوه بر این با توجه به قوانین سازمان ملی استاندارد ایران کالا‌ها به دو دسته مشمول استاندارد اجباری و غیر مشمول طبقه بندی شده و کالاهای مشمول نیز می‌بایست به صورت کیفی مورد ارزیابی قرار گیرند. لذا بایستی نسبت به انجام بازرسی در مبدا حمل اقدام نموده و گواهینامه PSI و VOC صادر نماید.
اتاق بازرگانی بین المللی ICC در بند ب – ۹ شرایط اینکوترمز، بازرسی پیش از حمل یا PSI را در تعریفی که بهGATT ارائه نموده چنین بیان نموده است: ” فعالیت‌های بازرسی پیش از حمل شامل تمامی اقداماتی است که بررسی کمیت، کیفیت، قیمت از جهت نرخ ارز و شرایط مالی و یا طبقه‌بندی گمرکی کالایی که به قلمرو کشور استفاده کننده صادر می‌شود مربوط می‌باشد، مشروط بر این که اقدامات گمرکی کشوری که کالا از آنجا صادر شده صورت گرفته باشد

بازرسی کالا در مقصد

Inspection of goods at the destination

اتاق بازرگانی بین المللی ICC در بند ب – ۹ شرایط اینکوترمز، بازرسی پیش از حمل یا PSI را در تعریفی که بهGATT ارائه نموده چنین بیان نموده است: ” فعالیت‌های بازرسی پیش از حمل شامل تمامی اقداماتی است که بررسی کمیت، کیفیت، قیمت از جهت نرخ ارز و شرایط مالی و یا طبقه‌بندی گمرکی کالایی که به قلمرو کشور استفاده کننده صادر می‌شود مربوط می‌باشد، مشروط بر این که اقدامات گمرکی کشوری که کالا از آنجا صادر شده صورت گرفته باشد.