واردات و صادرات

واردات (Import) به کالاهایی که در کشور یا کشورهایی دیگر ساخته یا فراهم شده است و از راه تجاری به کشور دیگر وارد میگردد اطلاق میگردد.
صادرات (Export) صادرات در لغت به معنای انتقال کالا یا ارسال و فرستادن کالا از جایی به جای دیگر چه در داخل کشور و یا از داخل به خارج کشور، که در گمرک منظور از صادرات خروج کالا از قلمرو گمرکی کشور موردنظر است.
جهت وادرات و صادرات کالا نیازمند به انجام تشریفات؛ داشتن اطلاعات و سلسله فعالیت‌های مختلفی میباشد که خیلی مواقع برای خریداران و فروشندگان سخت و دشوار است. از این رو این شرکت با داشتن پروانه‌های وارداتی و صادراتی؛ سابقه فعالیت چندین دهه در این امور و همچنین در اختیار داشتن تیمی مجرب از کارشناسان بازرگانی و گمرکی ایرانی و چینی آماده ارائه بهترین خدمات به شما صاحبان صنایع و تجار میباشد.
لطفا جهت مشاوره در امور واردات به ایران و صادرات به چین با کارشناسان ما در ایران و چین تماس حاصل فرمایید.

مراحل گام به گام واردات کالا

1- کارت بازرگانی معتبر در ایران

داشتن کارت بازرگانی یا پروانه وارداتی یکی از اولین قدم‌ها برای واردات کالا و صادرات کالا میباشد؛ داشتن این کارت برای انجام ثبت سفارش در وزارت بازرگانی ضروری میباشد (ثبت سفارش به معنی ثبت آماری کالای مورد درخواست جهت واردات یا صادرات و گرفتن مجوز ورود یا خروج از گمرک میباشد) دقت کنید که قبل از دست بکار شدن برای واردات یا صادرات هر نوع کالایی ابتدا شرایط قانونی ورود آن کالا را به دقت مطالعه نمایید.

2- شناخت تولید کننده یا فروشنده خارجی کالا

مرحله بعد در واردات کالا، شناخت تولیدکننده است. این شناخت می‌تواند حضوری یا غیرحضوری باشد. سعی کنید معتبرترین شرکت را برای همکاری انتخاب کنید چرا که امکان تقلب و کلاهبرداری از طرف شرکت خارجی برای شما وجود دارد و دولت در این زمینه طرف شما را نخواهد گرفت. حتی اگر توانستید به شکل حضوری به محل شرکت مورد نظر در خارج از کشور مراجعه نموده تا از نزدیک اعتماد شما جلب شود.

3- درخواست نمونه کالا

پس از انجام دو مرحله اول از مجموعه مراحل واردات کالا به کشور بهتر است که یکبار به شکل شخصی یک یا چند نمونه از آن کالا را تهیه کنید. پس از این که کالا را تحویل گرفتید، به دقت آن را بررسی کنید تا نقصی در کار نباشد و کالایی با کیفیت خریداری نمایید.

4- برآوردهای و زمانی

حالا که یک بار قیمتی عمل خرید را انجام دادید، با نقاط مثبت و منفی آن آشنا هستید. قیمت کالا را برآورد کنید و ببینید چه میزان از این کالا را می‌توانید بخرید و چه مدت زمانی نیاز است تا کالا به مقصد برسد ، زمان و کیفیت را برآورد کرده و بررسی نمایید آیا ایده واردات شما عملی است؟

5- تماس با فروشنده یا تامین کننده کالا

وقتی که برآوردهای خود را انجام دادید و نتیجه گرفتید که واردات برای شما سودمند است، باید درخواست کالا‌های خود را از نظر تعداد؛ نوع بسته بندی و … را به شرکت تولیدکننده یا تامین کننده کالا ارسال نمایید. تامین کننده یا تولید کننده خارجی میبایست به صورت رسمی برای شما پیش فاکتور رسمی صادر نماید که به اصلاح به آن پروفرما اینویس گفته میشود.

6- هزینه‌های گمرگی و تشریفات قانونی واردات کالا

یکی از مراحل واردات کالا به کشور مراجعه به گمرگات میباشد. بهتر است در صورت نداشتن اطلاعات کافی از قوانین به روز گمرکی به شرکت‌های حق العمکاری مطمئن روجوع نمایید و از آنها اطلاعات و هزینه‌های گمرکی مروبط به کالای مورد نظر خود را بخواهید. داشتن اطلاعات کافی نظیر مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا و برآورد هزینه‌های گمرکی در تایید اینکه ایده واردات کالای شما در مسیر درستی است بسیار حائز اهمیت میباشد. . برخی سهل‌انگاری‌ها در عدم انجام مشاوره‌های گمرکی باعث از بین رفتن سرمایه‌های شما شده و ممکن است کار شما ماه‌ها عقب افتاده یا مجبور به عودت کالای خود گردید.

7- محاسبه هزینه‌ها

حتما باید بعد از محاسبه پیش فاکتور، دو هزینه دیگر را نیز بپردازید. هزینه ارسال کالا از کشور مقصد به ایران و هزینه‌های گمرگ و ترخیص را میبایست با هزینه اولیه خرید جمع بزنید. نحوه ارسال با کشتی، هواپیما یا زمین هزینه‌های متفاوتی دارد. همچنین گمرگ بسته به نوع جنس وارداتی، هزینه‌ای را به عنوان تعرفه و ترخیص به کالای شما تحمیل می‌کند. این عمل در تمامی کشورها اتفاق می‌افتد و امری طبیعی است. از این دو رقم آگاهی کامل پیدا کنید تا یک قدم به تکمیل مراحل واردات کالا به کشور نزدیک‌تر شوید.

8- دریافت مجوزها

در این مرحله نیاز به گرفتن چند مجوز دارید. یکی از این مجوزها، ایران کد است. دریافت این کد برای تمام کالا‌های وارداتی ضروری بوده و شامل یک کد ۱۶ رقمی یکتا میباشد که مشخص کننده نوع کالا است. پس از دریافت این کد باید به نهادهای خاص کشور برای دریافت مجوز مراجعه نمایید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید یک نوع دارو را به کشور وارد کنید باید از وزارت بهداشت، مجوز استاندارد و کیفیت آن محصول را دریافت کنید و یا اگر می‌خواهید محصولات ورزشی را می‌خواهید به کشور وارد کنید باید به سراغ وزارت ورزش رفته و نام کالا و یک نمونه از آن را ارائه نمایید.

9- پرداخت مبلغ به شرکت تولید کننده

پس از این که تمامی مراحل ذکر شده قبلی را انجام دادید، باید به شرکت خارجی اعلام کنید که تصمیم شما جدی است و سپس باید مبلغ موردنظر را پرداخت نمایید. پرداخت پول از ایران به کشورهای دیگر راحت نیست. گاهی برای پرداخت باید از کشورهای واسط استفاده کنید و در اکثر مواقع نیز پول طبق واحد کشور تولیدکننده پرداخت نمی‌شود (و معمولا به دلار است). به همین دلیل نیاز به تعویض ارز دارید. با این حال اگر قبلا یک شرکت در داخل کشور سابقه همکاری با آن تولید کننده خارجی را داشته باشد، احتمالا روش پرداخت پول را به شما اطلاع خواهند داد. پس از پرداخت روی روش تحویل نیز باید توافقات لازم برای پرداخت را انجام بدهید.

10- تولید

پس از انجام این مراحل، تولید کننده، کالای شما را تولید و مجوزهای لازم برای صادرات کالا به ایران را انجام خواهد داد. پس از آن با شما تماس گرفته تا برای دریافت کالای مورد نظر آمادگی خود را اعلام نمایید. سپس اسناد حمل برای شما ارسال شده و کالاها نیز متعاقبا به سمت ایران ارسال خواهند شد.

11- ترخیص کالا

پس از آنکه مطمئن شدید که کالا به ایران رسید برای تکمیل مراحل واردات کالا به ایران باید اقدام به ترخیص کالا کنید. این کار را باید در گمرک مربوطه صورت پذیرد. به عنوان مثال اگر کالاهای شما به گمرگ شهید رجائی ارسال شده و شما در تهران حضور دارید، باید به گمرک مربوطه رفته و یا از شرکت حق العمل کاریی ترخیص خود بخواهید که کارهای مربوط به ترخیص را انجام دهد.

12- ثبت اظهارنامه برای ترخیص

یکی از مراحل اولیه برای ترخیص کالا و تکمیل مراحل واردات کالا به کشور، ثبت این برگه در سیستم الکترونیکی گمرک میباشد. این اظهارنامه حاوی اطلاعاتی مثل نوع کالا، ارزش، تعداد و سایر اطلاعات گمرکی مهم مانند ایران کد است. وقتی که این اظهارنامه را ثبت کردید، به شما یک شماره به نام کوتاژ داده می‌شود.

13- بررسی کالا

در همین حین کارشناسان برای پیشبرد مراحل واردات، کالای موردنظر را مورد بررسی قرار می‌دهند. این بررسی شامل موارد فنی نیز می‌شود. در صورتی که هر نکته مشکوکی در مورد کالاها دیده شود یا مجوزهای مربوطه را از قبل به گمرک تحویل نداده باشید، کالا ضبط گردیده و اجازه ترخیص آن را نخواهید داشت.

14- پرداخت مالیات و عوارض

یکی دیگر از مراحل واردات کالا به کشور پرداخت مالیات و عوارض است. در این مرحله باید مبلغ مالیاتی که دولت بر نوع کالای ذکر شده تعیین کرده را پرداخت نمایید. بدیهی است که مالیات کالاهای مختلف با توجه به نوع کالا مشخص می‌شود. قطعا باید در مرحله برآوردهای هزینه پیش از آغاز فرآیند واردات، این رقم را نیز در نظر گرفته باشید.

15- ارائه مدارک

در مراحل قبلی گفتیم که باید پیش از پرداخت پول به تولیدکننده خارجی، مجوزهای مورد نظر از نهادهای مربوطه (مثل وزارت‌خانه‌ها) را اخذ کنید. حالا وقت ارائه این مدارک به گمرک است. در صورتی که مجوزهای مربوطه به درستی ارائه نشود، دولت تا اطلاع ثانوی این کالاها را ضبط خواهد کرد. کارشناسان این مدارک و مجوزها را به دقت بررسی نموده تا مشکلی در آن وجود نداشته باشد. اظهارنامه، بارگذاری بارنامه، ترخیصیه، قبض انبار، پرفرما، پکینگ لیست، اسناد حمل و خرید، اسناد بانکی و گواهی مبدا از جمله این مدارک تحویلی به گمرک هستند.

16- پرداخت هزینه ترخیص کالا

از آنجایی که کالاها در ایران مجددا انبار می‌شوند، میبایست هزینه آن را به دولت بپردازید. از دیگر مواردی که شامل پرداخت هزینه در این مرحله می‌شود، هزینه حمل به انبار و تعرفه بررسی است. همچنین باید ۵ درصد ارزش گمرکی به همراه سود بازرگانی را در این مرحله پرداخت نمایید. برخی از کالاها نیز به میزان خاصی تعرفه گمرکی اضافی می‌خورند که علت آن تصمیم دولت برای اعمال چنین تعرفه‌ای است. کشورهایی که روابط اقتصادی قوی با ایران دارند شامل چنین موردی نمی‌شوند.

17- وکالت

نام شخص درخواست کننده کالا و ثبت شده در سیستم گمرک باید با شخصی که این مدارک مربوطه را به گمرک ارائه می‌دهد یکسان باشد. در صورتی که هویت این دو نفر یکسان نباشد، شخص ارائه دهنده مدارک برای کالا، باید حتما گواهی وکالت از طرف شخص سفارش‌دهنده کالا را ارائه بدهد. این برگه حاوی تصویر شخص و امضای سفارش‌دهنده کالا در ایران است و باید حدود وکالت نیز در آن تعیین گردد.

18- دریافت کالا

پس از این مرحله کالا را می‌توانید دریافت نمایید. از این مرحله به بعد وظیفه حمل کالا و هزینه‌های آن بر عهده خود شما ست و دولت هیچ حقی و وظیفه‌ای در قبال آن ندارد. کالاها را باید به انبار شخصی خود منتقل کرده و پس از آن می‌توانید به ارائه و عرضه آن در بازار اقدام کنید. در واقع حالا مراحل واردات کالا به کشور تکمیل شده است. برای واردات مجدد کالا به ایران، تمامی مراحل ذکرشده را باید دوباره طی کنید ولی بدیهی است که هر بار به علت آشنایی شما با این مراحل، فرآیند واردات برای شما آسان‌تر خواهد شد.