ثبت سفارش و فرایند اداری

یکی از الزاماتی که واردکننگان باسیتی قبل از واردات کالا به کشور انجام دهند، ثبت سفارش است، هر شرکتی اعم از خصوصی و دولتی که قصد واردات یا صادرات را دارد باید مجوز ثبت سفارش را از سازمان توسعه تجارت اخذ کند، به موجب سند ثبت سفارش می‌توان کالایی را وارد کرد، البته این سند فقط اجازه ورود کالا به کشور است و باقی مسائل برای ترخیص کالای ثبت سفارش شده مربوط به گمرک است.
بر این اساس، دریافت پیش فاکتور از فروشنده معتبر خارجی و ثبت سفارش از مراحل و گام‌های اولیه واردات کالاست. در چندین سال گذشته ثبت سفارش بیشتر یک ثبت آماری بوده است. ولی در حال حاضر علاوه بر ثبت آماری کالاهای مورد نیاز جهت واردات و ارزهای مورد نیازی که بانک مرکزی بایستی جهت واردات در اختیار متقاضیان قرار دهد؛ به اهرمی جهت کنترل خارج شدن ارز برای کالا‌های غیر ضروری و یکی از روشهای کنترل قیمت ارز در بازار آزاد… گردیده است.
برای انجام ثبت سفارش بایستی با مسائل و اصطلاحات و قوانین بازرگانی حال حاضر آشنا بود. ممکن است با درج اطلاعات اشتباه یا نوع واردات باعث شوید ثبت سفارش شما در مرحله کارشناسی تایید نگردد و بنابراین بهتر است قبل از انجام ثبت سفارش اطلاعات لازم را بدست آورید و یا از اشخاص و شرکت‌هایی جهت این امور استفاده نایید که اطلاعات دقیقی در مورد نحوه واردات در حال حاضر، مسائل بانکی و مشگلات انتقال پول، بخشنامه‌های صادر شده از بانک مرکزی؛ وزارت صمت را دارند.
ما مفتخریم با گردهم آوری بهترین تیم کارشناسان بانکی؛ بازرگانی؛ گمرکی در دفاتر خود در ایران آماده ارائه حرفه‌‌ای‌ترین خدمات از ثبت سفارش تا انجام مراحل اداری؛ دریافت.
قابل توجه است برخی از کالاها برای واردات نیازمند اخذ مجوز بیش از ثبت سفارش نیز است بطور مثال برای واردات تجهیزات پزشکی نیازمند اخذ کد IRC از سازمان غذا و دارو می‌باشید و با دارا بودن کد IRC می‌توانید اقدام به ثبت سفارش کالا نمایید.
در حال حاضر با توجه به قوانین ایران امکان واردات به این چند روش امکان پذیر میباشد:

وادرات در مقابل صادرات

به صورت ساده در این روش وارد کننده جهت واردات کالای خود باسیتی صادراتی از قبل انجام دهد و یا پروانه صادراتی از شرکت‌هایی که قبلا صادراتی انجام داده‌‌اند و تعهد برگشت ارزی دارند استفاده نمایند.

واردات با منشأ ارز بانکی

این روش فقط به کالاهای اساسی اولویت ۱ و برخی کالاها با اولویت ۲ تعلق میگیرد که تعرفه کالای پروفرمای خریدار شامل یکی از این اولویت‌ها شده و امکان استفاده از ارز مرجه و نیمایی برای او وجود دارد و منشاء ارز بانکی میشود

واردات به صورت برات بدون تعهد

در این روش خریدار زمان ثبت سفارش گزینه واردات با برات بدون تعهد را انتخاب نموده و وجه خرید خود را به صورت نرخ آزاد به فروشنده خود انتقال داده و بانک از خریدار میخواهد از فروشنده متنی روی سربرگ به این موضوع که فروشنده مبلغ پروفمای به شماره… مورد معامله خود را دریافت نموده و حق برای اعتراض ندارد.
قابل ذکر است که در چندین سال گذشته بسته به تشخیص بانک مرکزی و وزارت صمت این گزینه بسته شده است و مجددا اجراء گردیده است. برای اطلاع از آخرین اطلاعات از نحوه واردات و بخش نامه‌ها به دفاتر ایران تماس گرفته و از کارشناسان این مجموعه مشاوره رایگان دریافت کنید.