حل اختلافات تجاری

در روابط قراردادی و معاملات تجاری، ایجاد اختلاف همواره محتمل است، بدون شک هرچه میزان تعاملات تجاری میان دوکشور افزایش می‌یابد اختلافات تجاری نیز بیشتر بروز پیدا می‌کنند. افزایش حجم تجارت میان دو کشور ایران وچین در خلال سالهای گذشته نیز باعث شده است که اختلافات تجاری میان شرکتهای دو طرف افزایش روز افرونی یابد. این درحالی است که رعایت برخی از نکات حقوقی و احتیاط در ایجاد ارتباط تجاری با شرکتهای چینی می‌تواند تا اندازه زیادی بروز اختلافات مزبور را کاهش داده و از صرف وقت و هزینه جلوگیری نماید. در زیر به برخی از نکات مهم و حیاتی در ایجاد ارتباط با شرکتهای چینی اشاره می‌گردد:
  1. قبل از ایجاد ارتباط تجاری باشرکتهای چینی از میزان اعتبار و سابقه فعالیت آنها مطمئن گردید.
  2. درصورت کسب اطمینان از اعتبار شرکت، حتماً با شرکتهای چینی در هرزمینه قرارداد تجاری منعقد نمایید.

در قراردادهای تجاری خود حتماً بند داوری را بگنجانید.

  1. تا حدامکان از روش پرداخت T/T واریز بخشی از مبلغ معامله قبل از دریافت کالا) پرهیز نموده وتلاش نمایید از طریق بانکی و با افتتاح ال سی معامله کنید.

در نهایت چنانچه اختلافات تجاری رخ دهد می توانید علاوه بر مراجعه به مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، به دفاتر این شرکت در ایران و چین  نیز مراجعه نموده و بر اساس مدارک و اسناد ارائه شده مسیرهای قانونی مورد توصیه از سوی کارشناسان و مشاوران این مرکز را طی نمایید.قابل ذکر است شما همچنین  میتوانید از تجارب و مشاوره های تخصص وکلهای این شرکت بهره مند گردید و در صورت صلاحدید قرارداد وکالت خود را به آنها بسپارید .

مدارک لازم جهت ارسال عبارتند از:

  • قرارداد تجاری یا پروفورما
  • مستندات لازم در خصوص پرداخت و انتقال وجه
  • مکاتبات صورت گرفته بین دوطرف در خصوص موضوع معامله
  • نام و مشخصات تماس شرکت چینی (ترجیحاً به زبان چینی)