ثبت سفارش کالا و فرایند اداری

 

همانطور که از عنوانِ ثبت سفارش کالا و فرایند اداری مشخص است؛ این موضوع از دو بخش:

  1. ثبت سفارش کالا
  2. فرایند اداری

تشکیل شده است که در ادامه به بررسی این دو به صورت مجزا می پردازیم.

 

۱. ثبت سفارش کالا

یکی از الزاماتی که واردکننگان بایستی قبل از واردات کالا به کشور انجام دهند، ثبت سفارش کالا است، هر شرکتی اعم از خصوصی و دولتی که قصد واردات یا صادرات را دارد باید مجوز ثبت سفارش را از سازمان توسعه تجارت اخذ کند، به موجب سند ثبت سفارش می‌توان کالایی را وارد کرد، البته این سند فقط اجازه ورود کالا به کشور است و باقی مسائل برای ترخیص کالای ثبت سفارش شده مربوط به گمرک است.

بر این اساس، دریافت پیش فاکتور از فروشنده معتبر خارجی و ثبت سفارش از مراحل و گام‌های اولیه واردات کالاست. در چندین سال گذشته ثبت سفارش بیشتر یک ثبت آماری بوده است. ولی در حال حاضر علاوه بر ثبت آماری کالاهای مورد نیاز جهت واردات و ارزهای مورد نیازی که بانک مرکزی بایستی جهت واردات در اختیار متقاضیان قرار دهد، به اهرمی جهت کنترل خارج شدن ارز برای کالا‌های غیر ضروری و یکی از روشهای کنترل قیمت ارز در بازار آزاد گردیده است .

برای انجام ثبت سفارش بایستی با مسائل و اصطلاحات و قوانین بازرگانی حال حاضر آشنا بود. ممکن است با درج اطلاعات اشتباه یا درج ناصحیح کد تعرفه کالا باعث شوید ثبت سفارش شما در مرحله کارشناسی تأیید نگردد و بنابراین بهتر است قبل از انجام ثبت سفارش اطلاعات لازم را بدست آورید و یا از اشخاص و شرکت‌هایی جهت این امور ، استفاده نمایید که اطلاعات دقیق و به روز در مورد نحوه واردات، مسائل بانکی و مشگلات انتقال پول (حوالجات ارزی)، بخشنامه‌های صادر شده از بانک مرکزی ؛ گمرکات و  وزارت صمت را دارند.

 

۲. فرایند اداری

منظور از فرایند اداری؛ سلسله مراحلیست  که خریدار از زمان انجام ثبت سفارش تا دریافت کد تخصیصی ارز بایستی انجام دهد . به طور مثال ممکن است برای ثبت سفارش و تأیید کد،  نیاز به دریافت مجوزهای مختلفی مانند: مجوزهای عدم تولید کالای فوق در ایران، مجوزهای مخابراتی، بهداشتی و .. را داشته باشید این سلسله مراتب نیاز به داشتن اطلاعات کافی و مراجعات  پی در پی به سازمانهای مختلفی را دارد؛ از این رو تیم بازرگانی شرکت بازرگانی بین المللی پارسیان شانگهای-پیتکو در ایران می تواند به شما بازرگانان محترم در جهت تسریع امور ، در این امر مهم  یاری نماید. . 

ما مفتخریم با گردهم آوری بهترین تیم کارشناسان بانکی، بازرگانی و گمرکی و … در دفاتر ایران (پیتکو) آماده ارائه حرفه‌‌ای خدمات فرایند  در زمان ثبت سفارش از چین از طریق کارت بازرگانی شما تجار محترم و انجام تمامی مراحل اداری تا دریافت کد تخصیص ارز و حواله به حساب فروشنده نهایی- هستیم.

جهت اطلاعات بیشتر با دفاتر ما در ایران تماس حاصل فرمایید .